VästKom verkar på den regionala arenan med frågor där nyttan blir större av att samverka regionalt än delregionalt eller lokalt.

 

VästKom är kommunernas länsgemensamma samverkansaktör, med fokus på välfärd och regional utveckling.

VästKom skapar nytta för invånarna i de 49 kommunerna i Västra Götaland och bidrar till att utveckla en dynamisk och konkurrenskraftig region.

MENY

Implementeringsansvarig

Implementeringsansvarig ansvarar för den förändringsprocess som krävs för att realisera nyttan av den nya vårdinformationsmiljön och införandet i den egna organisationen. Implementeringsansvarig ska ha stark förankring och mandat att fatta beslut som påverkar planering och genomförande.

  • genomföra projektet i enlighet med FVM:s plan med stöd av delprojekt Kommun-FVM
  • ansvara för ledning och styrning av arbetet i kommunen
  • ansvara för att lokala aktiviteterna som krävs av Program FVM genomförs
  • säkra plan för att minimera produktionsstörning vid driftsättning
  • adjungera kommunens förändringsledare, utbildningsansvariga vid behov till Projekt Kommun-FVMs arbetsforum
  • säkra intressenthantering, förankring och kommunikation i kommunen
  • ansvara för efterlevnad av lagar och riktlinjer som påverkar eller påverkas av konfigurering och användning av optionerna

Tabellerna nedan presenterar kontaktuppgifter till implementeringsansvariga och vilka optioner respektive kommun valt.

  • Option 1 = Informationsutbyte mellan vårdgivare
  • Option 2 = Elevhälsa
  • Option 3 = Kommunal hälso- och sjukvård

Etapp 1 Södra området

Kommun

Implementeringsansvarig


Option 1

2

3

Alingsås

Göran Westerlund

goran.westerlund@alingsas.se

x



Bollebygd

Hilda Gustafsson

hilda.gustafsson@bollebygd.se

x



Borås Stad

Arash Shir Mohammad

arash.shir.mohammad@boras.se

x



Herrljunga

Selma Mukaca (föräldraledig)

Mattias Olerot

selma.mukaca@herrljunga.se

mattias.olerot@herrljunga.se

x



Lerum

Josefin Lunnevi

josefin.lunnevi@lerum.se

x

x

x

Mark

Maria A Olsson

maria.a.olsson@mark.se

x



Svenljunga

Angelica Axstrin

angelica.axstrin@svenljunga.se

x



Tranemo

Louise Bertilsson

louise.bertilsson@tranemo.se

x



Ulricehamn

Lars-Göran Högeryd

larsgoran.hogeryd@ulricehamn.se

x



Vårgårda

Sara Esbjörnsson

sara.esbjornsson@vargarda.se

x




Etapp 2 Västra området

Kommun

Implementeringsansvarig


Option 1

2

3

Ale

Per-Erik Lundahl

Matilda Jansson

per-erik.lundahl@ale.se

matilda.jansson@ale.se

x

x


Göteborgs Stad

Björn Ek Wahlqvist

bjorn.wahlqvist@aldrevardomsorg.goteborg.se

x



Härryda

Rebecka Malmberg

rebecka.malmberg@harryda.se

x

x

x

Kungälv

Munever Alic

munever.alic@kungalv.se

x

x


Lilla Edet

Joakim Olsson

joakim.olsson@lillaedet.se

x



Mölndal

Kristian Matic

infoFVM@molndal.se

x

x


Orust

Anneli Karlsson

anneli.karlsson@orust.se

x



Partille

Fredrik Stjernfelt

fredrik.stjernfelt@partille.se

x

x

x

Stenungsund

Martina Liew

martina.liew@stenungsund.se

x



Tjörn

Ann-Charlotte Nyrén

ann-charlotte.nyren@tjorn.se

x

x

x

Öckerö

Johanna Ludvigsson

johanna.ludvigsson@ockero.se

x




Etapp 3 Norra och Östraområdet

Kommun

Implementeringsansvarig


Option 1

2

3

Bengtsfors

Christina Samstrand

christina.samstrand@bengtsfors.se

x

x

x

Dals-Ed

Anders Wockatz

anders.wockatz@dalsed.se

x

x

x

Essunga

Cecilia Fredriksson

cecilia.fredriksson@essunga.se

x



Falköping

Linda Börjesson

linda.borjesson@falkoping.se

x



Färgelanda

Henrik Röste

henrik.roste@fargelanda.se

x

x

x

Grästorp

Carina Arvidsson

carina.arvidsson@grastorp.se

x



Gullspång

Linda Hurtig Johansson

linda.hurtig-johansson@gullspang.se

x



Götene

Eva Juhlin

eva.juhlin@gotene.se

x



Hjo

Sofia Svanström

sofia.svanstrom@hjo.se

x



Karlsborg

Birgitta Johansson

birgitta.johansson@karlsborg.se

x



Lidköping

Malin Nilsson

malin.nilsson@lidkoping.se

x



Lysekil

Linda Ögren

linda.ogren@lysekil.se

x



Mariestad

Karin Jonsson

karin.jonsson@mariestad.se

x


x

Mellerud

Torbjörn Svedung

torbjorn.svedung@mellerud.se

x



Munkedal

Eva Kläppe Hellström

eva.klappe.hellstrom@munkedal.se

x

x


Skara

Åse Gustafsson

ase.gustafsson@skara.se

x


x

Skövde

Morgan Holmberg

morgan.holmberg@skovde.se

x



Sotenäs

Maria Munkstedt

maria.munkstedt@sotenas.se

x



Strömstad

Elisabeth Johansson

elisabeth.johansson@stromstad.se

x



Tanum

Lina Magnusson

lina.magnusson@tanum.se

x

x


Tibro

Thomas Gardell

thomas.gardell@tibro.se

x



Tidaholm

Rasmus Kullman

rasmus.kullman@tidaholm.se

x



Trollhättan

Lena Johansson

lena.johansson@trollhattan.se

x

x


Töreboda

Britt Viktorsson

britt.viktorsson@toreboda.se

x



Uddevalla

Eva Hansson

eva.e.hansson@uddevalla.se

x



Vara

Bittan Börjesson

bittan.borjesson@vara.se

x



Vänersborg

Öyvind Skeie

oyvind.skeie@vanersborg.se

x

x

x

Åmål

Torbjörn Stake

torbjorn.stake@amal.se

x




Senast publicerad