VästKom verkar på den regionala arenan med frågor där nyttan blir större av att samverka regionalt än delregionalt eller lokalt.

 

VästKom är kommunernas länsgemensamma samverkansaktör, med fokus på välfärd och regional utveckling.

VästKom skapar nytta för invånarna i de 49 kommunerna i Västra Götaland och bidrar till att utveckla en dynamisk och konkurrenskraftig region.

MENY

Implementeringsansvarig

Implementeringsansvarig ansvarar för den förändringsprocess som krävs för att realisera nyttan av den nya vårdinformationsmiljön och införandet i den egna organisationen. Implementeringsansvarig ska ha stark förankring och mandat att fatta beslut som påverkar planering och genomförande.

  • genomföra projektet i enlighet med FVM:s plan med stöd av delprojekt Kommun-FVM
  • ansvara för ledning och styrning av arbetet i kommunen
  • ansvara för att lokala aktiviteterna som krävs av Program FVM genomförs
  • säkra plan för att minimera produktionsstörning vid driftsättning
  • adjungera kommunens förändringsledare, utbildningsansvariga vid behov till Projekt Kommun-FVMs arbetsforum
  • säkra intressenthantering, förankring och kommunikation i kommunen
  • ansvara för efterlevnad av lagar och riktlinjer som påverkar eller påverkas av konfigurering och användning av optionerna

Tabellerna nedan presenterar kontaktuppgifter till implementeringsansvariga och vilka optioner respektive kommun valt.

  • Option 1 = Informationsutbyte mellan vårdgivare
  • Option 2 = Elevhälsa
  • Option 3 = Kommunal hälso- och sjukvård

Etapp 1 Södra området

Kommun

Implementeringsansvarig

1

2

3

Alingsås

Göran Westerlund - goran.westerlund@alingsas.se

x



Bollebygd

Eva Lidslot - eva.lidslot@bollebygd.se

x



Borås Stad

Arash Shir Mohammad - arash.shir.mohammad@boras.se

x



Herrljunga

Susanne Johnsen - susanne.johnsen@herrljunga.se

x



Lerum

Josefin Lunnevi - josefin.lunnevi@lerum.se

x

x

x

Mark

Linda Augustsson - linda.augustsson@mark.se

x



Svenljunga

Jenny Karlsson Nylén - jenny.karlsson.nylen@svenljunga.se

x



Tranemo

Louise Bertilsson - louise.bertilsson@tranemo.se

x



Ulricehamn

Anna-Karin Asp - annakarin.aspberg@ulricehamn.se

x



Vårgårda

Anna-Lena Hardtmann - anna-lena.hardtmann@vargarda.se

x




Etapp 2 Västra området

Kommun

Implementeringsansvarig

1

2

3

Ale

Per-Erik Lundahl - per-erik.lundahl@ale.se

x

x


Göteborgs Stad

Märta Lycken - marta.lycken@aldrevardomsorg.goteborg.se

x



Härryda

Fredrik Johnsson- fredrik.johnsson@incubit.se

x

x

x

Kungälv

Munever Alic - munever.alic@kungalv.se

x

x


Lilla Edet

Joakim Olsson - joakim.olsson@lillaedet.se

x



Mölndal

Kristian Matic- infoFVM@molndal.se

x

x


Orust

Anneli Karlsson - anneli.karlsson@orust.se

x



Partille

Fredrik Stjernfelt- fredrik.stjernfelt@partille.se

x

x

x

Stenungsund

Anders Eggertsen - anders.eggertsen@stenungsund.se

x



Tjörn

Ann-Charlotte Nyrén - ann-charlotte.nyren@tjorn.se

x

x

x

Öckerö

Johanna Ludvigsson - johanna.ludvigsson@ockero.se

x




Etapp 3 Norra och Östraområdet

Kommun

Implementeringsansvarig

1

2

3

Bengtsfors

Christina Samstrand - christina.samstrand@bengtsfors.se

x

x

x

Dals-Ed

Anders Wockatz - anders.wockatz@dalsed.se

x

x

x

Essunga

Sara Styryd - sara.styryd@essunga.se

x



Falköping

Linda Börjesson - linda.borjesson@falkoping.se

x



Färgelanda

Henrik Röste - henrik.roste@fargelanda.se

x

x

x

Grästorp

Carina Arvidsson - carina.arvidsson@grastorp.se

x



Gullspång

Linda Hurtig Johansson - linda.hurtig-johansson@gullspang.se

x



Götene

Eva Juhlin - eva.juhlin@gotene.se

x



Hjo

Sofia Svanström - sofia.svanstrom@hjo.se

x



Karlsborg

Sandra Peters - sandra.peters@karlsborg.se

x



Lidköping

Malin Nilsson - malin.nilsson@lidkoping.se

x



Lysekil

Tove Andersson- tove.andersson@lysekil.se

x



Mariestad

Karin Jonsson - karin.jonsson@mariestad.se

x


x

Mellerud

Thorbjörn Svedung - thorbjorn.svedung@mellerud.se

x



Munkedal

Eva Kläppe Hellström- eva.klappe.hellstrom@munkedal.se

x

x


Skara

Åse Gustafsson - ase.gustafsson@skara.se

x


x

Skövde

Morgan Holmberg - morgan.holmberg@skovde.se

x



Sotenäs

Maria Munkstedt - maria.munkstedt@sotenas.se

x



Strömstad

Elisabeth Johansson - elisabeth.johansson@stromstad.se

x



Tanum

Lina Magnusson - lina.magnusson@tanum.se

x

x


Tibro

Thomas Gardell - thomas.gardell@tibro.se

x



Tidaholm

Alexandra Held - alexandra.held@tidaholm.se

x



Trollhättan

Lena Johansson - lena.johansson@trollhattan.se

x

x


Töreboda

Britt Viktorsson - britt.viktorsson@toreboda.se

x



Uddevalla

Eva Hansson - eva.e.hansson@uddevalla.se

x



Vara

Bittan Börjesson - bittan.borjesson@vara.se

x



Vänersborg

Öyvind Skeie - oyvind.skeie@vanersborg.se

x

x

x

Åmål

Ingela Gustafsson- ingela.gustavsson@amal.se

x




Senast publicerad


VästKom

Box 5073 | 402 22 GÖTEBORG

info@vastkom.se


Besöksadress

Anders Personsgatan 8 | GÖTEBORG


Org.nr. 858501-2084