VästKom, Västsvenska kommunalförbundens samorganisation, arbetar med utvecklingsfrågor på uppdrag av de fyra kommunalförbunden i Västra Götaland.

VästKom, Västsvenska kommunalförbundens samorganisation, arbetar med utvecklingsfrågor på uppdrag av de fyra kommunalförbunden i Västra Götaland.

MENY

Kontaktpersoner för FVM i kommunerna

Kommunernas kontaktpersoner för FVM är VästKoms förlängda arm ute i kommunerna. Kontaktpersonerna är viktiga möjlliggörare för att kommunerna är förberedda och står rätt rustade för införandet av Framtidens Vårdinformationsmiljö. Uppdraget som kontaktperson gäller åtminstone fram till Implementeringsansvariga är utsedda i kommunerna.

Vill du veta mer om FVM-arbetet i din kommun är du välkommen att kontakta din kommuns kontaktperson. Kontaktuppgifterna hittar du nedan:

Kontaktuppgifter:

Boråsregionen

+
Kontaktpersoner Boråsregionen

Alingsås

Elevhälsa, Vård och omsorg, Teknik

Susanne Sandberg

susanne.sandberg@alingsas.se

Bollebygd

Vård och omsorg

Ingela Sunneskär

ingela.sunneskar@bollebygd.se

Bollebygd

Elevhälsa

Milena Lampret

milena.lampret@bollebygd.se

Bollebygd

Teknik

Petri Naumanen

Petri.naumanen@bollebygd.se

Borås Stad

Vård och omsorg

Jessica Engkvist

jessica.engkvist@boras.se

Borås Stad

Teknik

Jonny Ekström

jonny.ekstrom@boras.se

Borås Stad

Vård och omsorg

Madelene Alfinsson

madelene.alfinsson@boras.se

Herrljunga

Elevhälsa

Annika Berg Davidsson

annika.berg-davidsson@admin.herrljunga.se

Herrljunga

Vård och omsorg

Berith Källerklint

berith.kallerklint@admin.herrljunga.se

Herrljunga

Teknik

Selma Mukaca

selma.mukaca@admin.herrljunga.se

Mark

Vård och omsorg

Annika Arvidsson

Annika.Arvidsson@mark.se

Mark

Elevhälsa

Cecilia Ragnarsson

cecilia.ragnarsson@mark.se

Mark

Vård och omsorg

Linda Augustsson

linda.augustsson@mark.se

Mark

Teknik

Stefan Jönsson

stefan.jonsson@mark.se

Svenljunga

Vård och omsorg

Anna Ryberg

anna.ryberg@svenljunga.se

Svenljunga kommun

Elevhälsa, Vård och omsorg, Teknik

Christian Bonfré

christian.bonfre@svenljunga.se

Tranemo

Vård och omsorg

Ann-Marie Nors

ann-marie.nors@tranemo.se

Ulricehamn

elevhälsa

Ann-Christin Barsjö Stomberg

annchristin.barsjostomberg@ulricehamn.se

Ulricehamn

Vård och omsorg

Carina Stavåsen

carina.stavasen@ulricehamn.se

Ulricehamn

Teknik

Lena Schoultz

Lena.Schoultz@ulricehamn.se

Ulricehamn

Vård och omsorg

Per Holmberg

per.holmberg@ulricehamn.se

Vårgårda

Vård och omsorg

Gunnel Wessbo

gunnel.wessbo@vargarda.se

Vårgårda

Teknik

Helen Svantesson

helen.svantesson@admin.herrljunga.se






Fyrbodal

+
Kontaktpersoner Fyrbodal

Bengtsfors

Vård och omsorg

Anna Ask

anna.ask@bengtsfors.se

Dalsed

Elevhälsa, Vård och omsorg, Teknik

Anders Wockatz

anders.wockatz@dalsed.se

Färgelanda

Vård och omsorg, elevhälsa

Maria Lobrant

maria.lobrant@fargelanda.se

Färgelanda

Teknik

Henrik Röste

henrik.roste@fargelanda.se

Lysekil

Elevhälsa

Lysekil

Vård och omsorg

Elin Råhnängen

elin.rahnangen@lysekil.se

Lysekil

Teknik

Anders Siljeholm

Mellerud

Torbjörn Svedung

Mellerud

Vård och omsorg, teknik, elehälsa

Karolina Christensen

karolina.christensen@mellerud.se

Mellerud

Teknik

Munkedal

Elevhälsa

Mia Elofsson

mia.elofsson@munkedal.se

Munkedal

Vård och omsorg

Maria Ottosson Lundström

maria.ottossonlindstrom@munkedal.se

Munkedal

Teknik

Anders Siljeholm

anders.siljeholm@sml-it.se

Orust

Teknik

Per Linnér

per.linner@orust.se

Orust kommun

Elevhälsa

Lars Jansson

lars.jansson@orust.se

Orust Kommun

Vård och omsorg

Helene Larsson

helene.larsson@orust.se

Sotenäs

Vård och omsorg

Maria Munkstedt

Maria.Munkstedt@sotenas.se

Sotenäs

Elevhälsa

Eva-Lott Grafman

eva-lott.grafman@sotenas.se

Sotenäs

Teknik

Anders Siljeholm

Strömstad

Vård och omsorg

Strömstad

Elevhälsa

Annika Wilhelmsson

annika.wilhelmsson@stromstad.se

Strömstad

Teknik

Tanums kommun

Vård och omsorg, Teknik

Lena Wetterlind

lena.wetterlind@tanum.se

Tanums Kommun

Elevhälsa

Sten-Gunnar Axelsson

sten-gunnar.axelsson@tanum.se

Trollhättan

Vård och omsorg

Eva Adríansson

eva.adriansson@trollhattan.se

Trollhättan

Teknik

Lisette Andersson

lisette.andersson@trollhattan.se

Trollhättan

Vård och omsorg

Maria Alm

maria.alm@trollhattan.se

Trollhättan

Elevhälsa

María del Mar Pinto Sánchez

maria.pinto.sanchez@trollhattan.se

Trollhättan

Elevhälsa

Annika Magnusson

annika.magnusson@trollhattan.se

Uddevalla

Teknik

Thore Andersson

thore.andersson@uddevalla.se

Uddevalla

Vård och omsorg

Christer Fransson

christer.fransson@uddevalla.se

Uddevalla

Elevhälsa

Susann Magnusson

susann.magnusson@uddevalla.se

Vänersborg

Vård och omsorg

Gisela Hansson

gisela.hansson@vanersborg.se

Vänersborg

Elevhälsa

Malin Callh

malin.callh@vanersborg.se

Vänersborgs kommun

Teknik

Per Carlsson

per.carlsson@vanersborg.se

Åmål

Vård och omsorg

Anna-Karin Lindblom

anna-karin.lindblom@amal.se

åmål

Teknik

Johan Olsson

Johan.F.Olsson@amal.se

Åmåls kommun

Vård och omsorg

Lena Björk

lena.bjork@amal.se

Åmåls kommun

Elevhälsa

Lena Forsell-Bergling

lena.forsell-bergling@amal.se
















































































































































Göteborgsregionen

+

Ale

Vård och omsorg

Åsa Fredriksson

asa.fredriksson@ale.se

Ale kommun

Teknik

Per-erik Lundahl

per-erik.lundahl@ale.se

Ale kommun

Elevhälsa

Maria Rydén

maria.ryden@ale.se

Alingsås

Vård och omsorg, Teknik

Susanne Sandberg

susanne.sandberg@alingsas.se

Göteborg

Elevhälsa

Lena Simonson garsbo

lena.simonson.garsbo@educ.goteborg.se

Göteborg

Vård och omsorg

Karin Tidlund

karin.tidlund@stadshuset.goteborg.se

Göteborg

Teknik

Eva MK Hansson

eva.mk.hansson@intraservice.goteborg.se

Göteborg

Teknik

Demis Stavridis

demis.stavridis@intraservice.goteborg.se

Göteborgs stad Grundskoleförvaltningen

Elevhälsa

Liselott Svedjeland

liselott.svedjeland@grundskola.goteborg.se

Härryda kommun

Elevhälsa

Anna Lindelöf

anna.lindelof@harryda.se

Härryda kommun

Vård och omsorg

Linda Strandberg

linda.strandberg@harryda.se

Härryda kommun

Teknik

Hanna Eriksson

hanna.eriksson@harryda.se

Härryda kommun

Övergripande

Peter Lönn

peter.lonn@harryda.se

Kungälv

Vård och omsorg

Munever Alic

munever.alic@kungalv.se

Lerum

Elevhälsa

Elisabeth Ingemarsson

elisabeth.ingemarsson@lerum.se

Lerum

Vård och omsorg

Josefin Lunnevi

josefin.lunnevi@lerum.se

Lerum

Teknik

Daniel Nettby

daniel.nettby@lerum.se

Lilla edet

Vård och omsorg

Joakim Olsson

joakim.olsson@lillaedet.se

Lilla edet

Elevhälsa

Elisabeth Ritter

Elisabeth.Ritter@lillaedet.se

Lilla edet

Teknik

Anna Stenlöf

anna.stenlof@lillaedet.se

Mölndal

vård och omsorg

Pär Levander

par.levander@molndal.se

Mölndal

elevhälsa

Helena Qvarnström Sahlberg

helena.qvarnstrom-sahlberg@molndal.se

Mölndal

Övergripande

Monica Holmgren

monica.holmgren@molndal.se

Partille

Elevhälsa, Vård och omsorg, Teknik

Stefan Trulsson

stefan.trulsson@partille.se

Stenungssund

Vård och omsorg

Johanna Nordqvist

Johanna.Nordqvist@stenungsund.se

Stenungssund

Elevhälsa

Ulrica Roos Lundgren

ulrica.roos-lundgren@stenungsund.se

Stenungssund

Teknik

Daniel Lundqvist

daniel.lundqvist@stenungsund.se

Tjörns kommun

Vård och omsorg

Maria Samsson

maria.samsson@tjorn.se

Tjörns kommun

Teknik

Mikael Fougelberg

mikael.fougelberg@tjorn.se

Tjörns kommun

Elevhälsa

Anna Orvefors

anna.orvefors@tjorn.se

Öckerö

Elevhälsa

Anna Bondemark

anna.bondemark@ockero.se

Öckerö kommun

Vård och omsorg

Jessica Dahlkvist

jessica.dahlkvist@ockero.se

Öckerö Kommun

Teknik

Emil Karlsson

emil.karlsson@ockero.se


Skaraborg

+

Essunga

Elevhälsa, Vård och omsorg, Teknik

Kristina Rudolfson

kristina.rudolfsson@essunga.se

Falköping

Vård och omsorg

Pernilla Arwidsson

pernilla.arwidsson@falkoping.se

Falköping

Elevhälsa

Björn Broberg

bjorn.broberg@falkoping.se

Falköping

Teknik

Thomas Brodén

thomas.broden@falkoping.se

Grästorp

Vård och omsorg

Carina Arvidsson

carina.arvidsson@grastorp.se

Grästorp

Elevhälsa

Carina Arvidsson

carina.arvidsson@grastorp.se

Grästorp

Teknik

Tommie Ravn

tommie.ravn@grastorp.se

Gullspång

vård och omsorg

Pia Stenlund

se mariestad


vård och omsorg

Linda Hurtig Johansson

linda.hurtig-johansson@gullspang.se

Gullspång

Teknik

Jonas Hvass

se mariestad

Gullspång

elevhälsa

Therese Broholm

se mariestad

Göliska IT

Teknik

Johan Svenssonjohan.svensson@goliskait.se

Götene kommun

Vård och omsorg

Eva Juhlin

eva.juhlin@gotene.se

Götene kommun

Vård och omsorg

angela olausson

angela.olausson@gotene.se

Götene kommun

Elevhälsa

Göliska?

Hjo

Vård och omsorg

Lena von Heideken

lena.vonheideken@hjo.se

Hjo

Elevhälsa

Annika Eclund

annika.eclund@hjo.se

Hjo

Teknik

Peter Jonsson

peter.jonsson@hjo.se

Karlsborg

Elevhälsa

ann-helen Kristoffersson

ann-helene.kristoffersson@karlsborg.se

Karlsborg

vård och omsorg

Kristina UF

kristina.uf@karlsborg.se

Karlsborg

teknik

Peter Kjellgren

peter.kjellgren@karlsborg.se

Karlsborg

Övergripande

Kajsa E Larsson

kajsa.eriksson.larsson@karlsborg.se

Lidköping

Vård och omsorg

Peter Ahlqvist

peter.ahlqvist@lidkoping.se

Lidköping

Vård och omsorg

Birgitta Engström Walander

Birgitta.EngstromWalander@lidkoping.se

Lidköping

Elevhälsa

Patrik Ekmanpatrik.ekman@lidkoping.se

Mariestad

Vård och omsorg

Pia Stenlund

pia.stenlund@mariestad.se

Mariestad

Elevhälsa

Therese Broholm

therese.broholm@toreboda.se

Mariestad

Teknik

Jonas Hvass

jonas.hvass@toreboda.se

Skara

Vård och omsorg

Åse Gustafsson

ase.gustafsson@skara.se

Skara

Vård och omsorg

Anette Svensson Nordlander

Anette.SvenssonNordlander@skara.se

skara

Elevhälsa

Anette Almqvist

anette.almqvist@skara.se

Skara

Elevhälsa

Catarina Olsson

catarina.olsson@skara.se

Skara

Teknik

väntar på nytt namn

Skövde

Vård och omsorg

Helene Sandqvist

helene.sandqvist@skovde.se

Skövde

Elevhälsa

Tony Johansson

tony.l.johansson@skovde.se

Skövde kommun

Övergripande

Fredrik Edholm

fredrik.edholm@skovde.se

Skövde kommun

Teknik

Fredrik Lindberg

fredrik.lindberg@skovde.se

Tibro

Elevhälsa

Mattias Gustafsson

mattias.gustafsson@tibro.se

Tibro

Vård och omsorg

Rikard Strömqvist

rikard.stromqvist@tibro.se

Tibro

teknik

Thomas Gardell

thomas.gardell@tibro.se

Tidaholm

Elevhälsa

Nina Kundbom

nina.kindbom@tidaholm.se

Tidaholm

Vård och omsorg

Alexandra Held

alexandra.held@tidaholm.se

Tidaholm

Teknik

Martin Johansson

martin.johansson@tidaholm.se

Töreboda

Elevhälsa

Therese Broholm

se mariestad

Töreboda

Vård och omsorg

Pia Stenlund

se mariestad

Töreboda

Teknik

Jonas Hvass

se mariestad

Vara

Elevhälsa

Liselotte Everhag Winbladh

liselotte.everhag-winbladh@vara.se

VARA

Vård och omsorg

Bittan Börjesson

bittan.borjesson@vara.se

Vara

Vård och omsorg

Maria Söderqvist

maria.soderqvist@vara.se



Telefon: 0700-87 86 10

E-post: info@vastkom.se

Postadress:
Box 5073, 402 22 Göteborg

Besöksadress:
Anders Personsgatan 8, Göteborg

Org Nr: 858501-2084