VästKom, Västsvenska kommunalförbundens samorganisation, arbetar med utvecklingsfrågor på uppdrag av de fyra kommunalförbunden i Västra Götaland.

VästKom, Västsvenska kommunalförbundens samorganisation, arbetar med utvecklingsfrågor på uppdrag av de fyra kommunalförbunden i Västra Götaland.

MENY

Nätverk för EMI, Elevhälsans medicinska insats, MLA eller V-chef

Genom VästKom och kommunalförbunden i Västra Götaland ges möjlighet till samarbete och samverkan. En personalkategori som inte har ett aktivt gemensamt nätverk på regional nivå är MLA - Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska eller verksamhetschef med medicink kompetens. Det finns ett behov av egen dialog mellan den medicinska kompetensen inom Elevhälsan i kommunerna i VG och i samarbete med VGR samt även i dialog med andra projekt såsom FVM - Framtidens vårdinformationsmiljö, Elevens hälsa i fokus. Därav etableras denna yta. För att öka möjlighet till samarbete och samverkan.

Respektive person har godkänt att deras kontaktuppgifter presenteras i nedanstående lista:

  

Kommun

Namn               

E-post

Telefon

Ale

Maria Rydén

maria.ryden@ale.se

0725-228992

Alingsås

Petra Lernås

petra.lernas@alingsas.se

0730-324565

Bengtsfors

Lena Lundahl

lena.lundahl@bengtsfors.se

0531-527329

Bollebygd

Anna.Sundberg

anna.sundberg@bollebygd.se

033 4305618

Borås

Maria Björn

maria.bjorn@boras.se

0766-230842

Dals-Ed

Från 25 mars

Annelie Brekke

anneli.brekke@utb.dalsed.se

0534-19124

Essunga

Kajsa Olsson

kajsa.olsson@essunga.se

0709 4865 25

Falköping

Marie Jonsson

marie.jonsson@falkoping.se

0515 886113

Färgelanda

Annika Sandgren

annika.sandgren@fargelanda.se

0528-567205

Grästorp

Nina Westman

nina.westman@grastorp.se

0514 58067

Gullspång

Ingrid Gustafsson

ingrid.gustafsson@gullspang.se

0551-360 51

Göteborg

Maria Amström

maria.amstrom@educ.goteborg.se

0722-306400

Götene

Terese Hammer

terese.hammer@gotene.se

0511-86515

Herrljunga

Annika Berg-Davidsson

annika.berg-davidsson@admin.herrljunga.se

0513-17413

Hjo

Sandra Andersson

sandra.andersson@hjo.se

0503-35135

Härryda

Anna Lindelöf

anna.lindelof@harryda.se

0766 4943 46

Karlsborg

Eva Birath

eva.birath@karlsborg.se

0505-17054

Kungälv

Lena Fagergren

lelena.fagergren@kungalv.se

0768-480224

Lerum

Elisabeth Ingemarsson

elisabeth.ingemarsson@lerum.se

0736-883560

Lidköping

Pernilla Gustafsson

pernilla.gustafsson2@lidköping.se

0510 771563

Lilla Edet

Eva Barkman

eva.barkman@lillaedet.se

0520659577

Lysekil

Per Möllborg

per.mollborg@vgregion.se

070-3119707

Mariestad

Tinta Gustavsson

tinta.a.gustavsson@mariestad.se

0732 323241

Mark

Lindblad Ingbritt

ingbritt.lindblad@mark.se

0320-217355

Mellerud

Solweig Jonsson

solweig.jonsson@mellerud.se

070-3225806

Mölndal

Helena Sahlberg

helena.qvarnstrom-sahlberg@molndal.se

031-31520 53

Orust

Anita Mattsson

 anita.mattsson@orust.se

0304-334228

Partille

Britt Marie Persson

britt-marie.persson@partille.se

031-792 15 05.

Skara

Catarina olsson

catarina.olsson@skara.se

051132253

Skövde

Malin Eriksson

malin.l.eriksson@skovde.se

05004982 69

Sotenäs

Carina Andersson

carina.andersson@sotenas.se

0523-664664

Stenungsund

Eva Nordås

eva.nordas@stenungsund.se

0303-738056

Strömstad

Per Midtveit

per.midtveidt@blhg.se

0526799012

Svenjunga

Johanna Lisshammar

johanna.lisshammar@svenljunga.se

0706603291

Tanum

Monica Kjellstorp

monica.kjellstorp@tanum.se

0706-0980 82

Tibro

Ann-Britt Holmstedt

ann-britt.holmstedt@tibro.se

0504-18174

Tidaholm

Kerstin Gustafsson

kerstin.gustafsson@tidaholm.se

0502-60 6119

Tjörn

Helena Nordevik

helena.nordevik@tjorn.se

0706860015

Tranemo

Gudrun Karlsson

gudrun.karlsson@tranemo.se

0325-576506

Trollhättan

Maria Pinto Sanchez

maria.pinto.sanchez@trollhattan.se

0520-495335

Töreboda

Przemyslaw Skorupka

przemyslaw.skorupka@vgregion.se.

0506 19720

Uddevalla

Susann Magusson

susann.magnusson@uddevalla.se

0522-696968

Ulricehamn

Larsson Susanne

susanne.larsson@ulricehamn.se

0321-5954 69

Vara

Liselotte Everhag Winbladh

liselotte.everhag-winbladh@vara.se

0512-31124

Vårgårda

Anna Caganis

ana.caganis@vargarda.se

0733-575131

Vänersborg

Malin Callh

malin.callh@vanersborg.se

0521-722296

Åmål

Barbara Ingvarsson

barbara.ingvarsson@amal.se

0532-17289

Öckerö

Anna Bondemark

anna.bondemark@ockero.se

0706906209

Kungsbacka

Åsa Bergström

asa.bergstrom@kungsbacka.se

070 28346 49


Vid frågor kontakta:
Anna Lindelöf
anna.lindelof@harryda.se

Mobil 0766 49 43 46


Elevhälsans medicinska insats, EMI har delats in i samma områden som de 4 kommunalförbunden i Västra Götaland.

Varje område har en kontaktperson som dels sammankallar till möte med medicinskt utbildad V-chef, MLA eller utvecklingsledare. Samt är representant i beredningsgruppen Elevhälsans medicinska insats

Beredningsgruppen

Fyrbodal
susann.magnusson@uddevalla.se

Göteborgsregionen
maria.amstrom@educ.goteborg.se

Boråsregionen
maria.bjorn@boras.se

Skaraborg
pernilla.gustafsson2@lidkoping.se

Kontaktperson VästKom
anna.lindelof@harryda.se


Inbjudan till nätverksdag för ledningsfunktioner inom Elevhälsans medicinska insats i Västra götaland, anmälan kan göras i början av 2020länk till annan webbplats

Datum: 5 mars 2020 heldag

Plats: Göteborg, CFS Bohusgatan 13 C Anmälan kommer att mailas ut till alla på denna listan.  

Information om olika projekt

Regiongemensam elevhälsodatabas för elevens hälsa i fokus. Elevhälsoenkäter.länk till annan webbplats

FVM, framtidens vårdinformation VästKom

Dokument arkiv

Telefon: 0700-87 86 10

E-post: info@vastkom.se

Postadress:
Box 5073, 402 22 Göteborg

Besöksadress:
Anders Personsgatan 8, Göteborg

Org Nr: 858501-2084