VästKom verkar på den regionala arenan med frågor där nyttan blir större av att samverka regionalt än delregionalt eller lokalt.

 

VästKom är kommunernas länsgemensamma samverkansaktör, med fokus på välfärd och regional utveckling.

VästKom skapar nytta för invånarna i de 49 kommunerna i Västra Götaland och bidrar till att utveckla en dynamisk och konkurrenskraftig region.

MENY

Nätverk för EMI, Elevhälsans medicinska insats, MLA eller V-chef

Genom VästKom och kommunalförbunden i Västra Götaland ges möjlighet till samarbete och samverkan. En personalkategori som inte har ett aktivt gemensamt nätverk på regional nivå är MLA - Medicinskt ledningsansvarig skolsköterska eller verksamhetschef med medicink kompetens. Det finns ett behov av egen dialog mellan den medicinska kompetensen inom Elevhälsan i kommunerna i VG och i samarbete med VGR samt även i dialog med andra projekt såsom FVM - Framtidens vårdinformationsmiljö, Elevens hälsa i fokus. Därav etableras denna yta. För att öka möjlighet till samarbete och samverkan.

Respektive person har godkänt att deras kontaktuppgifter presenteras i nedanstående lista:

  

Kommun

Namn               

E-post

Telefon

Ale

Maria Rydén

maria.ryden@ale.se

072-5228992

Ale, Lärlingsgymnasiet

Ann-Sofie Söder

ann-sofie.soder@larlingsgymnasiet.se

0768-709149

Alingsås

Petra Lernås

petra.lernas@alingsas.se

073-0324565

Bengtsfors

Helena Tveter

helena.tveter@bengtsfors.se

0531-526226

Bollebygd

Anna.Sundberg

anna.sundberg@bollebygd.se

033-4305618

Borås

Maria Björn

maria.bjorn@boras.se

076-6230842

Dals-Ed

Annelie Brekke

anneli.brekke@utb.dalsed.se

0534-19124

Essunga

Kajsa Olsson

kajsa.olsson@essunga.se

070-9486525

Falköping

Marie Jonsson

marie.jonsson@falkoping.se

0515-886113

Färgelanda

Annika Sandgren

annika.sandgren@fargelanda.se

0528-567205

Grästorp

Jessica Johansson

jessica.johansson2@grastorp.se

0514-58067

Gullspång

Ingrid Gustafsson

ingrid.gustafsson@gullspang.se

0551-360 51

Göteborg

Maria Amström

maria.amstrom@educ.goteborg.se

0722-306400

Götene

Sara Nilsson

sara.nilsson@gotene.se

0511-386163

Herrljunga

Annika Berg-Davidsson

annika.berg-davidsson@admin.herrljunga.se

0513-17413

Hjo

Sandra Andersson

sandra.andersson@hjo.se

0503-35135

Härryda

Susanne Sylvan

susanne.sylvan@harryda.se

076-6494346

Karlsborg

Eva Birath

eva.birath@karlsborg.se

0505-17054

Kungsbacka

Åsa Bergström

asa.bergstrom@kungsbacka.se

070-2834649

Kungälv

Lena Fagergren

lelena.fagergren@kungalv.se

076-8480224

Lerum

Elisabeth Ingemarsson

elisabeth.ingemarsson@lerum.se

073-6883560

Lidköping

Pernilla Gustafsson

pernilla.gustafsson2@lidköping.se

0510 771563

Lilla Edet

Elisabeth Ritter

elisabeth.ritter@lillaedet.se

0520-659921

Lysekil

Per Möllborg

per.mollborg@vgregion.se

070-3119707

Mariestad

Tinta Gustavsson

tinta.a.gustavsson@mariestad.se

0732 323241

Mark

Lindblad Ingbritt

ingbritt.lindblad@mark.se

0320-217355

Mellerud

Solweig Jonsson

solweig.jonsson@mellerud.se

070-3225806

Mölndal

Helena Sahlberg

helena.qvarnstrom-sahlberg@molndal.se

031-31520 53

Orust

Anita Mattsson

 anita.mattsson@orust.se

0304-334228

Partille

Britt Marie Persson

britt-marie.persson@partille.se

031-792 15 05.

Skara

Catarina olsson

catarina.olsson@skara.se

0511-32253

Skövde

Malin Eriksson

malin.l.eriksson@skovde.se

0500-4982 69

Sotenäs

Johnna Gusatfsson

johnna.gustafsson@sotenas.se

0523-664615

Stenungsund

Ulrica Roos Lundgren

ulrica.roos-lundgren@stenungsund.se

0303-738056

Strömstad

Per Midtveit

per.midtveidt@blhg.se

0526-799012

Svenjunga

Johanna Lisshammar

johanna.lisshammar@svenljunga.se

070-6603291

Tanum

Monica Kjellstorp

monica.kjellstorp@tanum.se

070-6098082

Tibro

Ann-Britt Holmstedt

ann-britt.holmstedt@tibro.se

0504-18174

Tidaholm

Kerstin Gustafsson

kerstin.gustafsson@tidaholm.se

0502-60 6119

Tjörn

Helena Nordevik

helena.nordevik@tjorn.se

070-6860015

Tranemo

Gudrun Karlsson

gudrun.karlsson@tranemo.se

0325-576506

Trollhättan

Maria Pinto Sanchez

maria.pinto.sanchez@trollhattan.se

0520-495335

Töreboda

Przemyslaw Skorupka

przemyslaw.skorupka@vgregion.se.

0506-19720

Uddevalla

Susann Magusson

susann.magnusson@uddevalla.se

0522-696968

Ulricehamn

Larsson Susanne

susanne.larsson@ulricehamn.se

0321-5954 69

Vara

Liselotte Everhag Winbladh

liselotte.everhag-winbladh@vara.se

0512-31124

Vårgårda

Ana Caganis

ana.caganis@vargarda.se

0733-575131

Vänersborg

Malin Callh

malin.callh@vanersborg.se

0521-722296

Åmål

Barbara Ingvarsson

barbara.ingvarsson@amal.se

0532-17289

Öckerö

Anna Bondemark

anna.bondemark@ockero.se

070-6906209

VGR, Natutbruksgymnsier

Niklas Wallén

niklas.wallen@vgregion.se

072-2325945


Vid frågor kontakta:
Malin Callh

malin.callh@vanersborg.se

Tel. 0521-72 22 96

 

Elevhälsans medicinska insats, EMI har delats in i samma områden som de 4 kommunalförbunden i Västra Götaland.

Varje område har en kontaktperson som dels sammankallar till möte med medicinskt utbildad V-chef, MLA eller utvecklingsledare. Samt är representant i beredningsgruppen Elevhälsans medicinska insats

Beredningsgruppen

Fyrbodal
susann.magnusson@uddevalla.se

Göteborgsregionen
maria.amstrom@educ.goteborg.se

Boråsregionen
maria.bjorn@boras.se

Skaraborg
pernilla.gustafsson2@lidkoping.se

Kontaktperson VästKom

malin.callh@vanersborg.se


Inbjudan till nätverksdag för ledningsfunktioner inom Elevhälsans medicinska insats i Västra götaland, anmälan kan göras i början av 2020

Datum: 5 mars 2020 heldag

Plats: Göteborg, CFS Bohusgatan 13 C Anmälan kommer att mailas ut till alla på denna listan.  

Information om olika projekt

Regiongemensam elevhälsodatabas för elevens hälsa i fokus. Elevhälsoenkäter.

FVM, framtidens vårdinformation VästKom

Dokument arkiv

Senast ändrad 2020-06-23


VästKom

Box 5073 | 402 22 GÖTEBORG

info@vastkom.se


Besöksadress

Anders Personsgatan 8 | GÖTEBORG


Org.nr. 858501-2084